Parafia

Kiedy w 1849 r. na Mazowszu panowała epidemia cholery, mieszkańcy postawili wzdłuż całej wsi 10 potężnych krzyży by chroniły ich przed śmiercią. Wielopokoleniowy przekaz poświadcza, że gorliwe modlitwy przy krzyżach powstrzymały epidemię, a mieszkańcy jako jedyni na tym obszarze zostali ocaleni. Od tego momentu rozpoczął się pielęgnowany po dziś zwyczaj obchodzenia tych krzyży z modlitwą. Tradycji tej nie przerwała wojna, ani zakazy władz komunistycznych.

Wieś Kuligów należała początkowo do parafii Barcice, potem Popowo w Diecezji Płockiej, następnie do Dąbrówki, a w latach 1976-2003 do parafii Załubice. W 1985 r. proboszczem w Załubicach został Ks. kan. Ludwik Antolak, który zaproponował odprawiane Mszy Św. w Kuligowie w sezonie letnim. W 1986 r. na łące udostępnionej przez Remigiusza Kuligowskiego zbudowano małą kaplicę, w której w niedziele od czerwca do września odprawiano Mszę Św. W 1993 r. do kaplicy przybył Bp Kazimierz Romaniuk, a w 1994 r. odbyło się pierwsze bierzmowanie. W mieszkańcach rosło pragnienie własnej parafii. W 1996 r., powstał Komitet Budowy Kościoła w Kuligowie. Działkę w centrum wsi ofiarowali: gmina Dąbrówka (950 m), rodzina Czerwińskich (Zofia, Alina i Tadeusz (319 m) i rodzina Mianowskich (Wacława i Władysław (50 m). Plany przygotował arch. Tadeusz Stańczak.

W sierpniu 1998 r. poświęcono fundamenty świątyni i wmurowano akt erekcyjny podpisany przez parafian i działkowiczów. Zimą Msze Św. odprawiano w remizie strażackiej. Od maja do grudnia 1999 r. wznoszono mury świątyni, Msze Św. sprawowano w części gospodarczej. Tego roku parafian odwiedził Bp Stanisław Kędziora, mieliśmy spotkania rekolekcyjne, Pasterkę, a nawet chrzest. Pierwszą Mszę Św. w niewykończonym jeszcze kościele odprawił Ks. Feliks Chudzik w Wielkanoc 2003 r. Pierwszą uroczystość odpustową 24 sierpnia 2003 roku odprawił Ks. prał. Stefan Wysocki. W tym czasie mieszkańcy ufundowali oświetlenie, krzyż procesyjny, baldachim, ambonę, chrzcielnicę, nagłośnienie, paschał, lichtarz, różaniec procesyjny, chorągiew.

W 2004 r. parafianie zakupili stacje Drogi Krzyżowej autorstwa Tomasz Milla, pomalowano ściany, dobudowano zadaszenie nad wejściem głównym oraz zamontowano zwieńczenie wieży. Wiosną 2005 r. położono terakotę i zamontowano nowe tabernakulum, w prezbiterium zawieszono obraz Oblicza Chrystusa. 21 sierpnia Bp Stanisław Kędziora poświęcił nowe tabernakulum, obraz Matki Bożej Loretańskiej i kamień węgielny z fundamentów Domu Nazaretańskiego w Loreto, na Adwent ustawiono nowe ławki dębowe.

W 2006 roku zagospodarowano prezbiterium, kolejne ikony namalował Tomasz Mill, ustawiono nowy ołtarz i ambonę z trawertynu, miejsce przewodniczenia i ławki dla ministrantów. Rada Parafialna zakupiła elektroniczne dzwony (z melodiami). Przed uroczystością odpustową w sierpniu 2007 r. zakupiono ostatnią ikonę Chrystusa Miłosiernego oraz konfesjonał na Adwent. We wrześniu 2009 r. Ks. Robert Kalisiak rozpoczął zagospodarowanie otoczenia kościoła: powstały chodniki z kostki brukowej, ogrodzenie chroniące teren przed zwierzętami gospodarskimi. 23 sierpnia 2015 Biskup Kazimierz Romaniuk dokonał konsekracji kościoła. Od 10 lat trwają starania o założenie cmentarza parafialnego.

Proboszczowie
Ks. Justyn Ziembiński 20.06.2003 – 5.07.2009
Ks. Robert Kalisiak 5.07.2009 – 1.07.2015
Ks. Zbigniew Kloch od  1.07.2015 – 1.07.2017
Ks. Piotr Milewski od 1.07.2017 – 30.08.2018 (Administrator) od 1.09.2018 (Proboszcz)

Odnośniki:

• Żywe hagady
    Każdy wierzący Izraelita nauczył się tego, że Bóg jest żywy i ukazuje się przez wydarzenia.
  • O co chodzi w chrześcijaństwie?
    „Które przykazanie w Prawie jest największe?” Faryzeusze wyliczyli, że Prawo Starego Przymierza zawiera 615 nakazów.
  • Opcja na rzecz najsłabszych
    W potocznej ocenie społeczne relacje doby Starego Testamentu są postrzegane jako te, gdzie dominuje racja silnych, prawo miecza i żelazna zasada odpłaty: oko za oko, ząb za ząb.
  • Wszyscy jesteśmy przybyszami
    Nie trzeba nawet sięgać do najnowszej encykliki papieża Franciszka „Fratelli tutti”, któremu niezwykle bliski jest los migrantów. Już w pierwszym zdaniu pierwszego czytania słyszymy jednoznaczne polecenie Pana Zastępów, który nakazuje Izraelowi: Nie będziesz gnębił ani uciskał przybysza, bo wy sami byliście przybyszami w ziemi egipskiej. (Wj 22,20)
  • Czemu się zamartwiasz?
    Grazia Ruotolo zanotowała takie wspomnienie o ks. Dolindo: „Odczuwałam wiele problemów: złość, zamęt, zdenerwowanie, lecz gdy tylko znalazłam się przy nim, od razu odczuwałam wielki spokój. Nieraz mu mówiłam: »Dolì, ale jestem wściekła!«.
  • Jesteśmy winnicą Pana
    W tradycji biblijnej pierwszym, który uprawiał winnicę, był Noe. Potem Melchizedek przyniósł chleb i wino, a więc także owoc uprawy winogron.
  • Źrenica Jego oka
    Przymierze Boga z Izraelem nie zostało anulowane. On jest wierny swym obietnicom i wyborom. My jesteśmy dziczką wszczepioną do szlachetnej oliwki. Święty Paweł stanowczo przestrzega nas przed wynoszeniem się nad naturalne gałęzie, abyśmy nie zostali odcięci. To nie my – przypomina – podtrzymujemy korzeń, ale korzeń nas. ​Otóż winnicą Pana Zastępów jest dom Izraela, a ludzie z Judy szczepem Jego […]
  • Czyja jest ta winnica?
    Jak to słowo Boże nas osądza? Jak czyta nas i naszą obecną sytuację?