05 Kwiecień 2020 – NIEDZIELA PALMOWA

 • -

05 Kwiecień 2020 – NIEDZIELA PALMOWA

 1. Niedzielą Palmową, która upamiętnia uroczysty wjazd Pana Jezusa do Jerozolimy rozpoczynamy Wielki Tydzień. Przypada On w tym roku w dobie pandemii koronawirusa. Mamy świadomość potrzeby zachowania szczególnej ostrożności i higieny osobistej w naszym codziennym życiu. Dotyczy to również naszych praktyk religijnych. W tych trudnych dniach nasze domy stają się domowym Kościołem, gdzie wspólnie modlimy się i uczestniczymy we Mszy św. i Nabożeństwach Pasyjnych przez środki społecznego przekazu. W tym roku te szczególe dni kiedy nie będziemy mogli wszyscy uczestniczyć w Tajemnicy męki, śmierci i Zmartwychwstania Pana Jezusa, proszę o gorliwą modlitwę w intencji naszych rodzin, a także chorych, cierpiących i tych którzy od nas odeszli. Obostrzenia związanie z pandemią nie ominęły również kościołów i kaplic – miejsc Kultu Bożego. Wszyscy praktycznie je znamy, ale przypomnę, że w tym czasie pandemii do  odwołania nie może uczestniczyć więcej niż pięć (5) osób.

I Niedziela Palmowa: w ramach Mszy św. nie będzie uroczystego wejścia i obrzędu  błogosławieństwa palm.
II Wielki Czwartek ( Msza św. Wieczerzy Pańskiej): Nie będzie procesji z Najświętszym Sakramentem do Ołtarza przechowania (Ciemnicy). Na zakończenie zaśpiewamy suplikacje Święty Boże. Po zakończonej liturgii wierni mogą modlić się indywidualnie przestrzegając liczby osób (5).
III Liturgia ku czci Męki Pańskiej:
Obrzęd ukazania krzyża ukazania bez procesjonalnego wniesienia oraz indywidualnej adoracji. Klęcząc oddajemy cześć Krzyżowi. Przeniesienie Najświętszego sakramentu bez uroczystej procesji. Po zakończonej liturgii wierni mogą modlić się indywidualnie przestrzegając liczby osób (5).
IV Wielka Sobota:
W tym dniu możemy adorować Najświętszy Sakrament w Grobie Pańskim przestrzegając norm higienicznych, w tym ilość osób (5). Nie będzie w tym dniu wspólnego błogosławieństwa nad pokarmami Wielkanocnymi. Możemy tego dokonać w swoich domach  (modlitwa podana jest na stronie internetowej naszej Diecezji albo pomodlić się w zwykły sposób, odmawiając modlitwę przed jedzeniem. link: https://diecezja.waw.pl/6953).

WIGILIA PASCHALNA

Nie będzie błogosławieństwa ognia i procesji z paschałem. Liturgię rozpoczynamy w przy głównym ołtarzu w prezbiterium. Bezpośrednio po Ewangelii i homilii nastąpi odnowienie przyrzeczeń chrzcielnych. Nie będzie pokropienia wodą pobłogosławioną. Na zakończenie liturgii wspólnie zaśpiewamy antyfonę Maryjną Wesel się, Królowo Miła

V Rezurekcja
W tym roku ze względu na zaistniałą sytuację nie będzie procesji. Przy śpiewie i biciu dzwonów zostanie przeniesiony Najświętszy Sakrament z Grobu Pańskiego na ołtarz w prezbiterium. Po czym odśpiewamy hymn Ciebie, Boga, wysławiamy, błogosławieństwo i Msza św.według zwykłego porządku.

 1. Tak jak tydzień temu również dzisiaj po Mszach św. przy wyjściu z kościoła będą zbierane ofiary na kwiaty do grobu Pana Jezusa. Za wszystkie ofiary składamy serdeczne Bóg zapłać.
 2. Liturgia Triduum  Paschalnego  będzie  miała następujący porządek:

  Wielki Czwartek  MSZA WIECZERZY PAŃSKIEJ   godz. 18.00

  Wielki Piątek          LITURGIA MĘKI PAŃSKIEJ     godz. 18.00

  Wielka Sobota             WIGILIA  PASCHALNA         godz. 18.00

W wielki Piątek z racji pamiątki śmierci Pana Jezusa na Krzyżu obowiązuje post ścisły. Zachęcam do osobistej modlitwy i duchowego zamyślenia przy Ciemnicy i  Grobie Pańskim. Rezurekcja w Niedzielę Zmartwychwstania Pańskiego tradycyjnie o godz. 6.00 rano. Po rezurekcji w  Niedzielę Zmartwychwstania druga Msza o godz.11.00. W pierwszy dzień Świąt nie będzie Mszy św. o godz. 9.00. W drugi dzień Wielkanocny Msze św. o godz.  9.00  i  11.00.

 1. Tradycyjnie przygotowując do Świąt swoje domy i posesje zadbajmy przede wszystkim o właściwe relacje z Bogiem i ze sobą nawzajem, aby sprawy doczesne nie przesłoniły radości pojednania i komunii  w naszych rodzinach.
 2. Jeżeli ktoś potrzebował by skorzystać z sakrament Pokuty proszę o kontakt (603 427 236). Codziennie przed i po Mszy św. możliwość skorzystania z sakramentu Pokuty.
 3. Adoracja w Wielki Czwartek i w Wielki Piątek do godz. 21.00.
 4. Zachęcamy do czytania prasy katolickiej

 Intencje Mszalne  05 – 12 kwiecień 2020r.

Nd. 05. IV. 2020    NIEDZIELA  PALMOWA
g. 9.00  + Bolesława Czerwińskiego w 27 rocz. śm.
g. 11.00  Int. zam.
Pn.     06. IV        g.  18.00  + Jerzego Aniszewskiego (10)
Wt.    07. IV         g.    7.00  + Jerzego Aniszewskiego (11)
Śr.     08. IV         g.  18.00  + Jerzego Aniszewskiego (12)
Czw. 09. IV     WIELKI CZWARTEK
g. 18.00 O powołania Kapłańskie i zakonne
Pt.    10. IV      WIELKI  PIĄTEK
g. 18.00   LITURGIA  MĘKI  PAŃSKEJ
Sob.  11. IV     WIGILIA  PASCHALNA
g. 18.00 Int. zam.
Nd.  12.IV      Niedziela Zmartwychwstania Pańskiego
g. 6.00   REZUREKCJA – W int.  Parafian
g. 11.00 Int. zam.


 • Wszyscy pod sąd
  „I zgromadzą się przed Nim wszystkie narody”. Powtórne przyjście Chrystusa, czyli paruzja, oznacza sąd nie tylko nad chrześcijanami, ale nad całą ludzkością.
 • Pan jest moim pasterzem
  Te słowa rozpoczynające Psalm 23 zna praktycznie każdy. Pasterstwo w Biblii to jedno z bardziej popularnych zajęć.
 • Będę was ochraniał
  Czy można przeczytać ten proroczy opis bez wzruszenia? Bez zachwytu postawą Pasterza, który obiecuje: Ja sam będę pasł moje owce i Ja sam będę je układał na legowisku – mówi Pan Bóg. Zagubioną odszukam, zabłąkaną sprowadzę z powrotem, skaleczoną opatrzę, chorą umocnię, a tłustą i mocną będę ochraniał. Będę pasł sprawiedliwie (Ez 34,15).
 • Zmartwychwstanie… miłe i słodkie
  Piętnasty rozdział Pierwszego Listu do Koryntian zawiera najstarszą katechezę o zmartwychwstaniu cielesnym Jezusa, zaopatrzoną w kerygmat, czyli obwieszczenie tego zdarzenia jako istotnego dla każdego z nas.
 • Przyjdź!
  Czekamy. Nie wiemy, kiedy przyjdziesz. Jako „dzieci światłości” staramy się wsłuchać w bicie Twego Serca i poprawnie rozeznać z całym Kościołem znaki czasu. Nie dowierzamy narracji tego świata: Kiedy bowiem będą mówić: „Pokój i bezpieczeństwo” – tak niespodzianie przyjdzie na nich zagłada, jak bóle na brzemienną, i nie umkną (1 Tes 5,3).
 • Akrostychicznie o kobiecie
  Księga Przysłów to starotestamentowe pismo niezwykle złożone w treści. Zdecydowana część to przysłowia, czyli krótkie pouczenia podpowiadające, jak żyć mądrze, sprawiedliwie i szczęśliwie.
 • Nieprzydatni jak trupy
  Wiele jest w naszym biednym świecie oznak zgnuśnienia i zmęczenia, a co jakiś czas powracają stare, odgrzewane idee, nic twórczego.
 • Zakopywanie Bożych darów
  Jaki obraz Boga wyłania się z dzisiejszej przypowieści? Widzimy Go jako tego, który jest kimś bogatym i wielkim, a zarazem wielkodusznym, bo dzieli się majątkiem ze sługami i pozwala im samodzielnie gospodarować.
 • Szpaler ze smartfonów na powitanie Papieża
  Za pomocą trzymanych w dłoniach smartfonw z włączonymi ekranami Meksykanie chcą stworzyć korytarz świetlny, ktrym Franciszek przejedzie 12 lutego wieczorem z lotniska do nuncjatury apostolskiej. Trasa ta ma długość 19 km.
 • Papieskie przesłanie do Meksykanów
  Przyjeżdżam jako misjonarz miłosierdzia i pokoju zapewnił Franciszek w wideo skierowanym do mieszkańcw Meksyku,wyemitowanym przed rozpoczynającą się 12 lutego wizytą w tym kraju.
 • Przeciw wykorzystywaniu nieletnich
  Papieska Komisja ds. Ochrony Nieletnich podczas swych tygodniowych obrad w Watykanie wypracowała kolejne inicjatywy walki z tymi przestępstwami w Kościele wynika z komunikatu opublikowanego przez Biuro Prasowe Stolicy Apostolskiej.
 • Bohaterom polskiego morza
  10 lutego 1920 r. gen. Jzef Haller wraz z ministrem spraw wewnętrznych Stanisławem Wojciechowskim oraz nową administracją wojewdztwa pomorskiego dokonali w Pucku symbolicznych zaślubin Polski z Bałtykiem.
 • Kard. Marx: Niemcy nie są w stanie przyjąć wszystkich cierpiących z całego świata
  Przewodniczący niemieckiego episkopatu opowiedział się za ograniczeniem liczby przyjmowanych uchodźcw.
 • "Misjonarz na Post"
  Po raz trzeci rozpoczyna się oglnopolska inicjatywa Misjonarz na Post. Jej celem jest wsparcie duchowe polskich misjonarzy. Na całym świecie pracuje ich 2085.
 • Prezentacja Orędzia na Dzień Chorego
  W klasztorze ojcw bonifratrw w Warszawie odbyła się 8 lutego prezentacja orędzia papieża Franciszka na XXIV Światowy Dzień Chorego. Jest on obchodzony co roku 11 lutego, we wspomnienie Matki Bożej z Lourdes.
 • Przed premierą filmu "Cierń Boga"
  To pierwszy film o Jezusie widzianym oczami apostołw mwi Michał Kondrat, dystrybutor filmu, ktry 19 lutego wchodzi do polskich kin.

Parafia Kuligów