Ołtarze na Boże Ciało Kuligów 2017 – teksty rozważań

Opublikowane przez Proboszcz w dniu

Ołtarz I

Z Chrystusem obecnym w Eucharystii idziemy miedzy nasze domy i zagrody. Przez parafię, diecezję, Polskę i świat. Wędrówka uczy odpowiedzialności, zauważania innych i współpracy. Przy pierwszym ołtarzu widzimy słowa hymnu strażackiego;
Broń nas od żaru zawiści ! Od 70 lat tu w Kuligowie razem ze strażakami Ochotniczej Straży Pożarnej wzywamy na ratunek św. Floriana. Wzywanie pomocy – sygnał SOS –  to jakby modlitwa. Dosłownie znaczy przecież: ratuj nasze dusze ! Za każdą pomoc
i każdy ratunek trzeba dziękować. Dziękować Bogu i tym ludziom, którzy nam go niosą. A dług wdzięczności najlepiej spłacać pomagając innym przez wzajemną solidarność. Wolną od zawiści i okazywaną w codziennych sprawach. Od św. Floriana uczmy się tej postawy wobec siebie nawzajem.

Ołtarz II

Przy drugim ołtarzu spotykamy Matkę Bożą w częstochowskim wizerunku.  To znaczy, że może i dla nas powtórzyć się cud z Kany Galilejskiej. Tak przecież Jan Paweł II nazywał Jasną Górę – polską Kaną. Maryja jako orędowniczka mówi Jezusowi: zobacz czego te moje dzieci nie mają. A nam mówi: zróbcie wszystko cokolwiek On, Chrystus wam powie. Czy ta wymiana darów między niebem a ziemią może się powtórzyć
z moim udziałem ? Wkrótce w naszej diecezji rozpocznie się nawiedzenie kopii cudownego obrazu. W naszej parafii w Kuligowie nastąpi to 5 września. To jakby Matka Boża zjawiła się tu, między nami osobiście. Co w takiej sytuacji robić ?  Zróbmy wszystko, cokolwiek nam powie.

Ołtarz III

Przy trzecim ołtarzu naszym horyzontem jest cała Polska. Spotykamy tu  św. brata Alberta Chmielowskiego – patrona obecnego roku. Człowiek święty, to żywy znak dany od Boga, drogowskaz w myśleniu i działaniu. Właśnie On. Brat Albert. Nie celebryta, nie artysta, nie człowiek sukcesu. Brat. Albert Chmielowski jest wielki, bo rezygnując
z kariery stał się bratem najbiedniejszych. Kraków najpierw go wyśmiewał, potem podziwiał, na końcu czcił. W czasach, gdy człowiek człowiekowi wilkiem on stał się dla innych Bratem. Postanowił być dobry jak chleb. Właśnie tak, pod postacią chleba przychodzi do nas Bóg.

Ołtarz IV

Co widzimy patrząc na współczesny świat ? Czego najbardziej potrzeba ? Nikt nie wie tego lepiej od Matki. Czwarty ołtarz kieruje nasze oczy i myśli do Fatimy. Od 100 lat bije tu źródło ratunku i nadziei. Odmawiajcie różaniec ! Maryja daje nam cudowne lekarstwo. A zarazem najskuteczniejszą broń na drodze do zbawienia. Ona nie może milczeć gdy chodzi o nasze życie. Łucja, Franciszek i Hiacynta podjęli tę misję otrzymaną od Królowej pokoju. Czy nam wystarczy mądrości, aby dorównać trójce fatimskich dzieci ? Jeśli nie, to na nic nasze wykształcenie, pieniądze i umiejętności… Królowa świata prosi: odmawiajcie różaniec w intencji pokoju !

Módl się za nami święta Boża Rodzicielko – abyśmy się stali godnymi obietnic Chrystusowych.